Uni ja hyvinvointi -viikonloppukoulutus

Tähän tapahtumaan ei enää myydä lippuja – laita viestiä ulla@flexio.fi, jos haluat kuulla ensimmäisenä seuraavista toteutuksista tai tilata ryhmällesi räätälöidyn kokemuksellisen unikoulutuksen!

Tervetuloa Uni ja hyvinvointi -viikonloppuun Ähtärinrantaan 26.28.9.2025, missä kokemuksellisuus, koulutus ja omakohtainen unenhoito yhdistyvät upeaksi kokonaisuudeksi. Viikonloppu mahdollistaa unen tukemisen keinojen oppimisen niin tieteen ja teorian kuin käytännön kokemisenkin tasolla.

Opit mm. ravinnon ja valorytmin vaikutuksista uneen, ”unikytkimen” toiminnan teoriassa ja käytännössä, kehollisuuden ja hermoston merkityksestä unen saamisessa ja unen laadun parantamisessa. Lisäksi saat nauttia luonnon, saunan ja syksyisen järvimaiseman elvyttävästä voimasta – unohtamatta kehomieliammattilaisen ohjaamia unta tukevia harjoituksia. Osallistujat saavat todistuksen koulutuksesta, koulutuksen laskennallinen laajuus on 1 op.

”Uni seuraa meitä silloin, kun on luotu tilaa kehon ja hermoston tasapainottumiselle.”

Hinta 280€ sis. alv25,5%

280.00

Varasto loppu

Unen ja hyvinvoinnin tukemista viemällä tiedettä käytäntöön keskellä kauneinta luontoa

 

Uni ja hyvinvointi -viikonloppukoulutus kutsuu pysähtymään, hengittämään ja löytämään uudelleen luonnollisen rytmin. Rauhallisen ohjelman aikana kuljemme valosta hämärään, aamuista iltaan, ja annamme keholle sekä mielelle mahdollisuuden palautua. Keskellä Ähtärinrannan rauhaa avautuu tila, jossa kiire hellittää, suorittaminen unohtuu ja olemiselle syntyy lupa.

Ainoa hyvä tapa löytää hyvä uni on ensin rauhoittaa keho, sitten mieli.

Viikonloppu alkaa lempeästi iltauniravinnolla ja valoinfolla, jossa opit, miten valo ja pimeys vaikuttavat uneen ja hyvinvointiin tällä leveyspiirillä. Maadoittumisharjoitus, sauna ja uinti tukevat laskeutumista iltaan. Illat päättyvät ohjattuihin unirentoutuksiin, joissa hyödynnetään ryhmän omia suggestioita.

Päivien rytmi rakentuu hitaasta heräämisestä, unta tukevasta aamupalasta ja lempeistä kehon harjoituksista. Lyhyet tietoiskut avaavat unen, solujen ja hormonien yhteyksiä, ja harjoitukset tukevat vireyden sekä hormonitoiminnan tasapainottamista.

Luontotauot ja valohetket vahvistavat sisäistä rytmiä, ja yhteinen uniravintolounas valmistetaan osallistujien tuomista aineksista. Päivän mittaan keho rauhoitetaan harjoituksilla, ja uni-infot johdattavat vireyden, kognition ja unettomuuden hoitoon kehitettyjen CBT-I -mallien käytäntöihin. Luentohetket pidetään lyhyinä, jotta kuormitus pysyy kevyenä.

Viikonlopun aikana on mahdollisuus osallistua myös unihoitoihin (3 x, erikseen ostettavana). Näistä saat tarkempaa tietoa ilmoittautumisen jälkeen.

Annamme tilaa myös palauttavalle saunalle ja uinnille, hiljentymiselle ja pimeyteen laskeutumiselle. Lopuksi palaamme yhdessä rauhoittumisen ja päätöshetken kautta kohti arkea – levänneempinä, palautuneempina ja uutta oppineina.

Voit halutessasi kyläillä Ullan luona koko viikonlopun ajan – tarjolla on petejä ja patjoja. Jos taas asut lähialueella, voit kulkea hyvin myös kotoa käsin.

Järvimaisema retriitti luonto

Mitä viikonloppu pitää sisällään?

Viikonlopun työskentelyn viitekehyksenä toimivat kehoterapia ja CBT-I -mallin (Cognitive Behavioral Therapy for Insomnia) hyödyntäminen käytännössä. Nämä mallit soljuvat ohjelman mukana siten, että ne koetaan kehollisina harjoituksina ja samalla tuodaan CBT-I -teoria käytäntöön osallistujien arkea tukevalla tavalla.

Perjantai

17.00–18.00 Saapuminen ja unta tukeva ravinto teoriassa ja käytännössä
18.00 → Valotietous: valon ja pimeyden vaikutus uneen
Harjoituksia ja iltaan laskeutuminen
Sauna ja uinti toiveiden mukaan
Unihoito & rentoutus

Lauantai

8.30–10.00 Hidastettu aamuherääminen ja aamupala
10.00–11.30 Kehon liikettä ja uniluento – uni-info: keho, solut ja hormonit
11.30–13.30 Harjoituksia, ulkoilua ja yhteinen lounas
13.30–15.00 Kehon rauhoitus ja uni-info: vireys, kognitio ja CBT-I -mallit
15.00–16.30 Tauko ja virikkeellisiä harjoituksia
17.00–18.00 Uniravinto
19.00 → Pimeyteen laskeutuminen, sauna ja rentoutus

Sunnuntai

8.30–10.00 Hidas aamuherääminen ja aamupala
10.00–11.30 Liikettä ja uniluento-info: unitehokkuus, uniseuranta ja syvärentoutus
11.30–12.00 Uniravinto
12.00 → Kehon rauhoitus ja päätöshetki

Viikonlopun tiedot

Kohderyhmä:
Viikonloppu soveltuu niin unihaasteiden kanssa itse painiville kuin opetus-, terveys-, sosiaali- ja liikunta-alan parissa toimiville ammattilaisille. Mukaan mahtuu enintään 8 osallistujaa.

Järjestäjä/sijainti:
Flexio Palautumis- ja terapiakeskus: Ulla Ollikkala / Ähtärinranta

Viikonlopun ohjaaja Ulla Ollikkala on pitkän linjan psykofyysinen fysioterapeutti, uniterapeutti CBT-i ja kouluttaja (mm. palautumisohjaajakoulutuksessa ja psykofyysisen fysioterapian täydennyskoulutuksessa). Hän yhdistää laaja-alaisen koulutustaustansa ihmisläheiseen kehotyöskentelyyn, jossa korostuvat turvallisuus, läsnäolo ja asiakkaan henkisen kasvun mahdollistaminen. Näiden lähestymiskulmien kautta Ulla on tarjonnut jo vuosikymmeniä tukea stressin, uupumuksen, unettomuuden ja palautumisen teemojen kanssa kamppaileville.

Kesto:
Pe-su 26.-28.9.2025, saapuminen klo 17 ja poistuminen noin klo 14.
Osallistujat saavat todistuksen koulutuksesta, koulutuksen laskennallinen laajuus on 1 op.

Hinta:
280 € sis. alv. 25,5 %

Hintaan sisältyy koko viikonlopun ohjelma, ohjaukset, saunat, aamupala , kyläily Ullalla sekä mahdollisuus osallistua pieniin yksilöhoitoihin lisämaksusta. Ruokailut rakennetaan yhteisöllisesti, lisätietoa aiheesta ja ruokalistasta saat ulla@flexio.fi.

Majoitus:
Olet tervetullut jäämään luokseni kylään – voimme jättää paitsioon hienojen hotellien krumeluurin ja herättää kyläilykulttuuria vahvemmin eloon! Toki voit myös tuoda mukanasi teltan tai matkailuauton tai saapua kotoasi paikan päälle – kysy lisätietoja ulla@flexio.fi. Myös yksi hyvä vaihtoehto on majoittua alueen lähistöllä, esimerkiksi Ähtärin Vanhan Pappilan hotellissa.

Ilmoittautumisohjeet:
Paikan voit varata ilmoittamalla kiinnostuksesi sähköpostitse: ulla@flexio.fi tai ostamalla tuotteen verkkokaupastamme. Saat paluupostissa lisätietoa ja ilmoittautumislomakkeen. Koulutukseen mahtuu 8 henkeä ilmoittautumisjärjestyksessä ja kokemuksen minimiosallistujamäärä on 5 henkeä.

Emme aio nukkua kuin vauvat – heräillen 2 tunnin välein. Me aiomme nukkua kuin palautuneet ja hermostonsa rauhoittaneet ihmiset.

  • Vihdat sauna retriitti luonto Retriitti rauhallinen yhteisöllinen ruokailu Ulla OllikkalaJärvimaisema luonto tunnelma ilta retriitti saunaPysähtyminen tunnelmaRetriitti retro keittiöretriitti mökki sauna luonto

”Viikonlopun tunnelma oli rauhallinen ja kiireetön, pystyi ihan täysillä pysähtyä ja antaa vain ajatusten olla ja rauhoittua. Kun oma arkikin on kiireistä, niin koki kyllä, että tuli hyvin tarpeeseen ja sai taas lisää energiaa retretti viikonlopusta. Koko viikonlopun ilmapiiri oli tosi hyvä. Tehtiin rauhassa yhdessä asioita ja jos halusi, niin sai myös hetken olla itsekseen aina, kun siltä tuntui Menisin uudestaan ehdottomasti. Nyt kuitenkin viikonlopun jälkeen on hyvin seesteinen ja rauhallinen olo.” ~ 20-vuotiaan opiskelijan palaute toukokuun retriitiltä

Jotain mielen päällä? 💖

Jos sopivaa aikaa ei tahdo löytyä tai sopivan terapeutin valinta mietityttää, älä epäröi ottaa yhteyttä!

📞Soita 010 201 5550
📱WhatsApp +358 45 2635288
📧 Sähköposti info@flexio.fi 

Hengitä vapaasti, me lupaamme auttaa.