ME/CFS, Long Covid ja hypermobiliteetti ovat oirekokonaisuuksia, jotka haastavat perinteiset kuntoutuksen mallit. Ne liittyvät usein autonomisen hermoston säätelyyn, rasitus- ja ortostaattiseen intoleranssiin sekä vaikeasti sanoitettaviin kehollisiin tuntemuksiin.
Tässä käytännönläheisessä lähikoulutuspäivässä syvennät teoriatietoa aiheesta kehollisesti – oivallusten tasolta konkreettiseen tekemiseen. Harjoittelemme autonomisen hermoston vireystilojen tunnistamista ja säätelyn tukemista, kehotietoisuutta vahvistavia menetelmiä, turvallisen kohtaamisen käytännön sovelluksia sekä pacingin ohjaamista asiakkaan arjessa.
Päivän aikana saat tilaa oivaltaa, kysyä, reflektoida ja kokeilla – yhdessä ja rauhassa. Kouluttajana toimii vuoden 2023 psykofyysinen fysioterapeutti Annika Uutela, jonka viisaus ja lempeys luovat oppimiselle vahvan ja sallivan pohjan.
Lähipäivä syventää ymmärrystäsi ja antaa konkreettisia välineitä monioireisten asiakkaiden kanssa työskentelyyn. Saat koulutuksen parhaan hyödyn yhdistämällä sen 3.10. webinaariin samasta aiheesta – ja samalla saat kahden päivän paketin edullisemmin. Tämä on kokonaisuus, joka vie osaamisesi uudelle tasolle.
Koulutuksen käytyäsi
- Osaat soveltaa käytännössä kehotietoisuutta vahvistavia harjoitteita ME/CFS-, Long Covid- ja hypermobiliteetti-asiakkaiden kanssa
- Kykenet tunnistamaan ja tukemaan autonomisen hermoston vireystilojen säätelyä kehollisin menetelmin
- Tiedät, miten pacingia voidaan havainnollistaa ja harjoitella yhdessä asiakkaan kanssa turvallisesti
- Harjaannut rakentamaan luottamuksellista terapiasuhdetta läsnäolon, kehon kuuntelun ja kohtaamisen kautta
- Saat varmuutta erilaisten kehollisten harjoitusten ohjaamiseen sekä niiden sovittamiseen yksilöllisiin oirekokonaisuuksiin
- Pystyt syventämään aiemmin opittua tietoa oman kokemuksen ja yhteisen reflektion avulla
- Olet vahvistanut omaa ammatti-identiteettiäsi terapeuttina, joka uskaltaa kohdata asiakkaan kokonaisuutena
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.